CO KULTURA MOŻE DAĆ CONTENT MARKETINGOWI? CZ.2

2015.04.21.

Kultura ma wszystko to czego potrzebuje skuteczny content marketing – unikalność, wysoką jakość ,inspiracje. No i nie pozostawia obojętnym- wzbudza emocje- to na czym specjalistom od content marketingu zależy najbardziej, bo właśnie emocje przywiązują, w tym przypadku do danej marki. Poza tym kultura pozwala markom tworzyć aurę ekskluzywności, wyjątkowości.

Kultura w content marketingu może zwracać się do klientów jako odbiorców kultury, poprzez informacje, popularyzacje, czy edukacje,może też potraktować  klientów jako –twórców kultury. Nie zapominajmy, że w dobie internetu każdy może/chce być artystą i podzielić się swoim dziełem z innym tworząc filmy, muzykę, teksty, grafiki, artystyczne zdjęcia itd. I tu kłania się kolejny cel, który content marketing ma osiągnąć- interaktywność, nawiązanie kontaktu z klientem. I to nie tylko z amatorem, przecież coraz więcej profesjonalnych artystów do premiery swoich clipów, utworów muzycznych, filmów wykorzystuje sieć.

Nie zapominajmy, że kultura lubi też „romansować” z modą, designem, nowymi technologiami, historią, filozofią,a to już bardzo duże pole do popisu z bezpośrednimi skojarzeniami dla firm z branży mody, kosmetyków, suplementów, it, meblarskiej, wnętrzarskiej, sprzętu elekronicznego itd.Sama chętnie odwiedzając stronę firmy oferującej kosmetyki kolorowe obejrzałabym filmy związane np.  z historią malarstwa. Aco stoi na przeszkodzie, aby firma zajmująca się nowymi technologiami nie zainwestowała w content marketing pokazujący historię efektów specjalnych w filmie ? Z badań nad czytelnictwem wynika, że aż 80 % matek z wyższym wykształceniem czyta książki, z czego ponad 1/3 robi to intensywnie i regularnie. Czy to nie jest informacja do wykorzystania dla conetnt marketingu firm oferujących produkty dla dzieci ? Podobnie jak ta, że najwięcej czytelników jest wśród osób między 15 a 19 rokiem życia oraz studentów.

Zastosowanie kultury w content marketingu może mieć też po prostu formę zaangażowania artystów do tworzenia content marktingu lub najprościej choć pośrednio zaangażowania firmy w wydarzenie, czy projekty kulturalne poprzez i w sieci.

Warto też pamiętać, że choć kultura pozwala tworzyć markom aurę wyjątkowości, ekskluzywności to w przypadku content marketingu nie zawsze musi to być egalitarna kultura z wyższej półki. Do młodego klienta szybciej i skuteczniej trafi przecież street art, czy muzyką z niezależnego nurtu.

Jak to robią inni ?

Przykłady strategii content marketingowej opartej o kulturę można także znaleźć w różnych branżach: spożywczej, odzieżowej, motoryzacyjnej, it. Jako jeden z pierwszych , jeszcze w latach 90-tych wykorzystał ją Red Bull tworząc Red Bull Music Academy promującą talenty z całego świata. Na jej bazie powstał internetowy serwis muzyczny, internetowe radio, a kilka lat później wytwórnia muzyczna Red Bull Records- wspierającą amerykańskich muzyków ze sceny niezależnej. Ideę  wirtualnej wytwórni muzycznej wykorzystał w Polsce Reebok Classic Trax. Wytwórnia promowała niezależną produkcję autorstwa Fisza, Emade, Pauliny i Natalii Przybysz, Pezeta, a wyprodukowane specjalnie dla niej nagrania były następnie rozdawane w formie kompilacji w sklepach tej marki.

Z kolei mariaż technologii z kulturą upodobał sobie Intel. Założona przez niego, piec lat temu platforma internetowa-  The Creators Project (thecreatorsproject.com) prezentuje rozwiązania z pogranicza technologii i sztuki. Organizowane też są wydarzenia i wystawy z tym związane.

Coraz częściej marki zapraszają wybitnych artystów do uczestnictwa w procesie projektowania ich produktów- ubrania, opakowania, torebki, biżuteria, meble. To także możliwość zastosowania kultury w content marketingu, bo przecież przy tej okazji ich serwisy mogą posłużyć choćby jako wirtualne wystawy promujące współczesną sztukę.

Jako osoba, która od kilkunastu lat w swojej pracy poznaje i przybliża różne twarze kultury wierzę, że mariaż kultury i content marketingu jest skazany na sukces. Kultura ma dziś tyle twarzy, ze każdy znajdzie coś dla siebie. Dajcie/dajmy więc szansę kulturze w content marketingu!

Loading
preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image preload image